top of page
Search

Jak si zabydlet své bydlení

  • frantapavlicek
  • Jan 13, 2017
  • 4 min read

Updated: May 12, 2021



Ano, i když název zní zvláštně, existuje mnoho lidí, zejména mezi námi muži, kteří se vzhledovým úpravám a dekoracím svého bytu s nevěřícností vyhýbají. A tak bydlí v nezabydleném. A to je škoda, protože každý prostor, který člověk obývá, se ve svém majiteli odráží. Vyprávět by zde mohli znalci Feng-Shui. Tak proč si neposilovat dobrou náladu příjemným vybavením místa, kde trávíme významnou část svého života?

 

Pocity na prvním místě


Prvním krokem je vždy proces či analýza, kterou bychom mohli označit jako pocitová mapa bytu. Muži jsou v tomto směru sice obvykle o něco méně vnímaví než ženy, ale i tak jsou výborně schopni se soustředit na své pocity a uvědomit si místa, která jsou pro ně příjemnější a místa, která působí chladně či prázdně. Jen je třeba si na to vyhradit zhruba 3 až 10 minut svého času a bytem se pomalu projít.

Účinná je strategie, kdy si představujeme, že do bytu vstupujeme poprvé při návštěvě či při prohlídce v rámci procesu koupě nového bytu. Je to úlevnější o to, že se není třeba fixovat na technické parametry bytu, ale jen a jen na naše pocity. Já to tak udělal a musím říci, že jsem získal i příjemný pocit z toho, že pro sebe „něco dělám“ a nejen opravuji a udržuji zaběhnutý chod domácnosti.

Finanční mantinely a jak je obejít


Jako při všech ostatních nákupech a aktivitách se o peníze jedná až na prvním místě. V tomto ohledu přestávají platit fyzikální zákony, poučující nás, že přímka vede do nekonečně a z nekonečně se ostatně skládá i celý vesmír. Jsou prostě místa, kde jsou tato pravidla bezostyšně ignorována. Nicméně často postačí drobná finanční investice, není třeba mít vše z top materiálů, které jsou (zde například zákony přímé úměry fungují spolehlivě) nejdražší.

I když budování nového krbu, výměna obkladů či stěny rozdělující příliš velký prostor nejsou v aktuálních finančních a často i časových možnostech, lze vytvořit útulnější prostředí i s jednoduchým vybavením. Jak elementární, Watsone!

Někdy stačí jen pověsit na zeď stylové nástěnné hodiny či pořídit obraz s pro Vás příjemným námětem. A není důležité, zda se bude jednat o plážové scenérie, detailní záběry či urbanisticky laděná panoramata, ale o to, jak se v jejich přítomnosti cítíte.

Tady rozhoduji já


Z vlastní zkušenosti vím, že se nevyplácí kupovat obrazy v efektních rámech, které jsou reprodukcemi věhlasných děl, jestliže se mi v hloubi duše vůbec nelíbí. Zachovat zdání kultivovaného gentlemana může přijít zbytečně draho. Prioritou by měl být pouze náš přirozený vkus. Ostatně jedná se o prostor, který obýváme my, ne umělečtí kritici. Moderní obrazy na zeď tak mohou do domácnosti vnést více spokojenosti než kompletní série motivů známého výtvarného klasika.

Jak nám plyne čas


Oblíbený dekorační předmět spojený s funkcí praktické pomůcky představují od nepaměti hodiny. A nic na tom nemění naše převratná doba, která vládne mocným nástrojem digitalizace. Ta vše zjednodušuje a slučuje mnohé funkce do jediného elektronického výrobku, což je v mnoha případech nedocenitelné. Jenže - kdo by nechtěl zažít klasiku starých dob a čas zjišťovat letmým pohledem na důvěrně známý doplněk na stěně? A že některé hodiny dokáží být vizuálně moc pěkné…

Hodiny pro nás představují určitý řád, zákonitost i jistotu. Nic na nemění fakt, že klasické hodiny mohou být méně přesné ve srovnání s digitálními výrobky cílícími na nanosekundy. Jsou to ale právě ony starší typy hodin, které můžeme skutečně považovat za živoucí a tepající srdce domácnosti. Dokazuje to i fakt, že místu na zdi, kde visí, se automaticky dostává více vážnosti. Nenechme se ochudit o tyto tradiční časomíry, bez nich by byly naše domácnosti prázdnější a tikající autorita by jim scházela.

Hodinová životní retrospekce


Mimochodem, jaké jsou Vaše opravdu příjemné zážitky z dětství? Zkuste si vybavit, jak v nich figurovaly hodiny. Mnoho věcí bylo možné uskutečnit až tehdy, když ručička dospěla do kýženého místa. A nepříjemné věci končily obdobným znamením, kdy se na hodinách zobrazila očekávaná časová konstelace. A nescházel by vám zvuk tikání? Ano, ten kdysi protivný a nyní nostalgicky vnímaný zvuk věčného chodu času a řádu světa. Nevyplatí se mít kousek tohoto vesmírného řádu doma?

Co tedy na zeď


Jak již bylo řečeno výše, osobně bych se neobešel bez hodin nebo jen velmi nerad. Za zmínění jistě stojí, že existují i velké nástěnné hodiny, které mají podobu dekorační nálepky. Ta však disponuje funkčními 3D hodinami a vyskytuje se v mnoha designech i rozměrech čítajících od několika centimetrů až po skutečně dominantní parametry.

Odvážným, ale atraktivním krokem se mi jeví umístění velkoformátových hodin, které ve výsledku zabírají podstatnou část zdi. Zajímavá se mi také jeví možnost vybrat si z různých vizuálních efektů, například měnících se velikostí písma nebo dokonce převráceného číslování ciferníku. Hodiny tak zapojí i naše šedé buňky mozkové, jak neopomíná dodávat Hercule Poirot. Vše záleží jen na ochotě majitele experimentovat a hledat odlišné pohledy na podobu interiéru.

Vždy je však k dispozici zlatá střední cesta, na níž potkáváme klasické hodiny s tradičním designem. Pro ty, kteří se vydají směrem vedoucím ku starým časům, představují jejich zemí zaslíbenou velké kyvadlové nástěnné hodiny. Umístí-li se tento typ hodin do místnosti, okamžitě získá jinou, důstojnější atmosféru. Ideální je pořídit si pravé historické hodiny, to však není vždy možné, takže plně poslouží současný výrobek v archaickém či moderním hávu. Je zde veliká výhoda jejich tlumeného tikání.

Jak proniknout do ženské zóny

Otázku, jak si udržet spokojené partnerství lze zodpovědět mnoha různými způsoby. Já doporučuji jednoduchou strategii, která zní: nebojte se pořídit vonné svíčky a lampy. Ty většina žen prostě zbožňuje, a zbožňují-li lehce pouhé předměty, proč by potom nezbožňovaly i nás? Jak elementární, Watsone!


 
 
 

© 2017 by Franta Pavlíček. Proudly created with Wix.com

bottom of page